Galettes

- bezglutenowe naleśniki z mąki gryczanej

Galette, czyli naleśniki gryczane są przypuszczalnie jedną z najstarszych potraw ludzkości. Jako namiastkę chleba pieczono je na gorącym płaskim kamieniu nazywanym w Bretanii jalet, stąd wywodzi się ich nazwa.Gryka nie jest właściwie zbożem, lecz krewniakiem rdestu. Jej ojczyzną jest Azja, skąd dotarła do Rosji i na Bliski wschód. Do Francji przyjechała w bagażu rycerzy powracających z wojen krzyżowych. Galettes wytwarzane jedynie z mąki,soli i wody były przez stulecia podstawą bretońskiego pożywienia. Bretonki były dumne ze swoich umiejętności smażenia galettes, a przepisy przekazywano z pokolenia na pokolenie. Galettes pieczono dawniej nad ogniskiem w którym paliło się drewno, co nadawało im interesujący smak, natomiast dzisiaj smazy się je na kuchni elektrycznej. Pożywne crepes wypełnione szynką, sadzonym jajkiem, kiełbasą, serem, warzywami lub rybą zajmują dzisiaj stałe miejsce w gastronomii i znane są daleko poza Bretanią

Zobacz nasze menu

Crêpes

Crêpes

- słodkie naleśniki z mąki pszennej

Crêpe to bardzo cieńki tradycyjny naleśnik francuski wykonany z mąki pszennej, słodki i chrupiący. Pierwsze przepisy na crêpes powstały w Paryżu, ale szybko stały sie specjalnością bretońską, gdzie żeglarze przywozili z rejsów rum, nalewkę z kwiatów pomarańczy, wanilię i cynamon - idealne dodatki do delikatnego nalesnika. Naleśnikarnie (Crêperies) zdobyły szybko sympatię Francuzów i stały sie najpopularniejszą formą francuskiej gastronomii.
W Psie Pianiście oferujemy zarówno podstawowe crêpes - z cukrem lub cukrem i cynamonem, jak i bardziej złożone np.: z solonym karmelem (tradycyjny dodatek bretoński).

Zobacz nasze menu